Разлика помеѓу преработките на „Аеродром Торино“

нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: Аеродромот Торино (IATA: TRN, ICAO: LIMF), или уште познат и како Аеродром Каселе, е аеродром ко...)
 
{{Airport frame}}
Аеродромот Торино (IATA: TRN, ICAO: LIMF), или уште познат и како Аеродром Каселе, е аеродром кој го опслужува градот [[Торино]], [[Италија]]. Аеродромот е еден од градовите на кој се фокусира преродената Италијанска авиокомпанија [[Alitalia]]. Аеродромот е именуван и по поранешниот Италијански претседател, Сандро Пертини.
{{Airport title|име= Аеродром Торино|локалноиме=Aeroporto di Torino |локалноиме-р=Turin Airport }}
{{Airport image|слика_аеродром=Torino-Caselle.jpg}}
{{Airport infobox |
ИАТА = TRN|
ИЦАО = LIMF|
тип = Јавен |
најблизок_град = Торино|
елевација_стапки = 989|
елевација_метри = 301|
координати = {{Coord|45|12|02.74|N|07|38|58.67|E|type:airport|display=inline}}
}}
{{Runway title}}
{{Runway|
писта_агол = 18/36 |
писта_должина_стапки = 10,827 |
писта_должина_метри = 3,300 |
писта_површина = [[Асфалт]]|
}}
{{Airport end frame}}
 
Аеродромот Торино ([[Меѓународна асоцијација за воздушен транспорт|IATA]]: TRN, ICAO: LIMF), или уште познат и како Аеродром Каселе, е аеродром кој го опслужува градот [[Торино]], [[Италија]]. Аеродромот е еден од градовите на кој се фокусира преродената Италијанска авиокомпанија [[Alitalia]]. Аеродромот е именуван и по поранешниот Италијански претседател, Сандро Пертини.
Беше изграден во 1953 година, реновиран во 1989 и потоа повторно во 2005 година за време на подготовките за [[Зимски_олимписки_игри_-_2006|Зимските Олимписките Игри во Торино]].
 
*[[Air Vallée]] (Наполи, Пескара)
*[[Albanian Airlines]] ([[Аеродром Тирана|Тирана]])
*[[Alitalia]] ([[Аеродром Амстердам|Амстердам]], [[Аеродром Берлин Тегел|Берлин Тегел]], [[Аеродром Истанбул Ататурк|Истанбул Ататурк]], Москва Шереметјевo, [[Аеродром Рим Фиумичино|Рим Фиумичино]])
*Alitalia оперирано од [[Air One]] ([[Аеродром Рим Фиумичино|Рим Фиумичино]])
*[[Blu-express]] ([[Аеродром Рим Фиумичино|Рим Фиумичино]])
==Надворешни Линкови==
 
*[http://www.turin-airport.com/IT/voli/default.php OfficialОфицијална SiteСтраница (inна ItalianИталијански)] [http://www.turin-airport.com/EN/voli/default.php (Англиска Верзија)]
*{{WAD|LIMF}}
*[http://www.boeing.com/commercial/noise/turin.html Информации за аеродромот] на страницата на Боинг
721

уредување