Разлика помеѓу преработките на „Конфедерација“

с
Бот Менува: ar:اتحاد كونفدرالي; козметички промени
с (Бот Менува: ar:اتحاد كنفدرالي)
с (Бот Менува: ar:اتحاد كونفدرالي; козметички промени)
'''Конфедерација''' е сојуз мегу самостојни [[држава|држави]] во кој се здружуваат одделни држави врз основа на меѓусебен договор заради остварување на извесни заеднички цели како на пример:
*[[одбрана]]
*[[надворешна политика]]
Во конфедерација, конфедератите си ја задржуваат својата [[сувереност]] пренесувајќи го на сојузните управни органи само вршењето на одредените работи предвидени со договорот за формирање на конфедерацијата.
 
По слободно управувана конфедерација може лесно да биде споредена со општа [[меѓународна организација]]. За разлика од ова, поцврсто управуваните конфедерации пак, наликуваат на [[федерација]].
 
{{никулец}}
 
[[af:Konfederasie]]
[[ar:اتحاد كنفدراليكونفدرالي]]
[[bg:Конфедерация]]
[[bs:Konfederacija]]