Разлика помеѓу преработките на „Велимир Брезовски“

нема опис на уредувањето
с (роден на/во шаблон)
'''д-р [[Владимир Брезовски]]''' ({{роден на|19|октомври|1924}} - {{починал на|6|јануари|1983}}) ебил истакнат македонски [[историчар]], автор на стотина трудови, научен советник во [[Институт за национална историја|Институтот за национална историја]] во [[Скопје]]. Најпознат е како долгогодишен раководител на Одделението за документација на Институтот за национална историја.
 
{{биог-никулец}}