Борка Аврамова: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
(Создадена страница со: '''Борка Аврамова''' (Тетово, {{роден на|9|октомври|1924}} – Загреб, ({{починал на|25|март|1...)
 
Нема опис на уредувањето
'''Борка Аврамова''' ([[Тетово]], {{роден на|9|октомври|1924}} – [[Загреб]], ({{починал на|25|март|1993}}) е македонска скулпторка. Дипломирала на Академијата за ликовна уметност во Загреб во [[1953 ]] година. До [[1960 ]]г. дејствувала во [[Скопје]], каде што во [[1954 ]]година имала самостојна изложба, прва на македонски скулптор<ref>{{цитирана веб страница|url=http://www.ns-dubrava.hr/modules/dOrg/index.php?op=view&deptid=2&pageid=728|title=Narodno sveučilište Dubrava - Borka Avramova|language=хрватски|accessdate=2009-10-19}}</ref>. Изложила портрети со етнографски обележја, но со модерна форма и без класични анатомски пропорции од кои најпозната е '''Шиптар '''од 1954 година.<ref>{{цитирана книга|title=Македонска енциклопедија|edition=I|volume=I|isbn=ISBN 978-608-203-024-1|language=македонски}}</ref>
 
==Референци==