Разлика помеѓу преработките на „Волт“

Одземени 78 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
vaso bonero e merna edinica za volt
volt e kaa ce te tresne struja od 220 v i kaa ce ti se krene kosata nagore, skapata struja povice maa od eftinata
Волт (симбол:V) е единица која е изведена од [[SI систем на мерки|SI Системот]], за електричен потенцијал помеѓу две точки или електромоторна сила. Именувана е во чест на Итаљанскиот физичар [[Алесандро Волта]] ([[1745]]-[[1827]]), кој ја има измислено и првата [[хемиска батерија]].
 
Анонимен корисник