Разлика помеѓу преработките на „Париз“

Одземени 337 бајти ,  пред 10 години
с
Откажано уредување 785079 (автор: 77.29.187.34 | Разговор)
с (Откажано уредување 785079 (автор: 77.29.187.34 | Разговор))
Најниската точка на градот е на 35 метри надморска височина, додека највисоката е 130 метри надморска височина (ридот [[Монмартр]]).
 
Надвор од Париз постојат два големи парка и тоа, [[Булоњска шума|Булоњската шума]] и [[Винсенска шума|Винсенската шума]]. Тие зафаќаат површина од 86,92 km<sup>2</sup>. Во [[1929]] година двете шуми официјално биле споени со градот.{| class="wikitable"
|-
! географија
! исто
! повторно исто
|-
| клетка1,јадро
| клетка2,мембрана
| клетка3,обвивка
|-
| клетка1,вакуоли
| клетка2,митохондри
| клетка3,биологија хехеххехеххехехх :D:D:D:D
|}
 
== Клима ==
1.224

уредувања