Разлика помеѓу преработките на „Јужнокинески тигар“

с
ситно
(нова статија)
 
с (ситно)
==Можни докази за постоење на јужнокинески тигри во дивината==
На 5 октомври 2007 година, јужнокинески тигар нападнал [[крава]], а на 13 септември било пронајдено тело од [[азиска кафеавацрна мечка]] која најверојатно била убиена и изедена од јужнокинески тигар. И двата инцидента се случиле во околијата [[Жен Пинг]] <ref>[http://english.savechinastigers.org/node/325 The Wild South China Tiger: The Photographers Account | Save China's Tigers<!-- Bot generated title -->]</ref>.
На 11 октомври 2007 година, Женглонг Жу, селанец од околијата Женг пинг, која се наоѓа во провинцијата [[Шаангси]], тврдел дека си го ризикувал животот за да направи фотографии од тигар. Доколку ова било вистина, овие би биле првите фотографии на тигар во дивината дури од [[1964]] година <ref>[http://news.bbc.co.uk/1/hi/world/asia-pacific/7042257.stm <nowiki>BBC NEWS | World | Asia-Pacific | Rare China tiger seen in the wild</nowiki><!-- Bot generated title -->]</ref><ref>[http://news.xinhuanet.com/newscenter/2007-10/13/content_6873252.htm 绝迹24年华南虎重现陕西 村民冒险拍下照片<!-- Bot generated title -->]</ref>.
}}
</ref>.
 
==Референци==
{{reflist|2}}
1.224

уредувања