Битка кај Клермона: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: {{Infobox Military Conflict |conflict=Битка кај Клермона |image= |caption= |partof=the [[Војна за шпанското наследст...)
 
Нема опис на уредувањето
}}
 
'''Битката кај Клермона''' започнала на [[1 февруари]] [[1702]] година. Оваа битка е дел од серијата [[Војна за шпанското наследство|војни за шпанското наследство]]. Конфликтот започнал помеѓу [[Австрија]] и [[Франција]]. По само пет месеци откако издвојувал победа, Еуген Савоски одлучил да возврати на нападот на Франција. Австриската војска била статиционирана на запад, кај Клермона по текот на реката По. Егуен конфликтот го започнал во ноќта на [[1 февруари]], и го изненадил својот непријател Вилроа.
 
Австријците успеале да го заземат градот заробувајќи голем број од командантите на француската армија. Французите имале околу 1000 жртви. На француската војска и пристигнала помош од страна на Ирската бригада, која ја принудило на Австрија да се повлече.