Разлика помеѓу преработките на „Наруто Узумаки“

нема опис на уредувањето
}}</font>
 
'''Наруто Узумаки''' ([[јапонски]]: うずまきナルト) е [[измислен лик]] и главен [[протагонист]] од [[аниме]] и [[манга]] серијалот [[Наруто]], креирансоздаден од Масаши Кишимото. Кога го креирал ликот, Кишимото сакал да го направи „едноставен и глупав“, додека му додавал каракеристики кои наликуваат на тие од [[Сон Гоку]], главниот лик од [[Змаева топка|Драгонбол]] серијалот.
Сепак, Кишимото исто така го додал мрачното минато на Наруто за да го направи единствен. Првичниот дизајн на Наруто бил променуван неколку пати од страна на Кишимото, менувајќи му ја облеката за да го направат поприфатен од публиката, или за да го направат полесен за цртање.