Култ: Разлика помеѓу преработките

Додадени 16 бајти ,  пред 12 години
нема опис на уредувањето
(додавање на информации)
Нема опис на уредувањето
'''Култ''' е [[религија]] или религиозна секта која најчесто се смета дека е екстремистичка или лажна и нејзините следбеници често живеат на неконвенционален начин под водство на авторитативен и харизматичен водич. Култот исто така може да се дефинира и како опсесивна, особено пребирлива предаденост или почит кон некоја личност или принцип. Се занимава, главно, со проблемите на индивидуата, како што е болеста, оттуѓеноста и сл. Религиозните чувства кај култот се изразуваат преку поегзотични ритуали од оние на другите религиозни облици. Добар пример за култот е сатанизмот.Кај си бе
 
 
Анонимен корисник