Разлика помеѓу преработките на „Жан Батист Карпо“

нема опис на уредувањето
с (Бот Додава: ko:장밥티스트 카르포)
{{Commonscat}}
 
'''Жан-Батист Карпо''' (фран.[[француски јаизк|француски]]: ''Jean-Baptiste Carpeaux'') роден во Валенсиен 11. мај 1827. – 12. октомври 1875. Курбевуа (Париз) бил француски скулптор и сликар.
 
Првите студии му биле под мајсторот Франсоа Руд. Карпо ја освоил наградата на Рим во 1854. и се преселил во Рим во потрага по инспирација кајшто ги проучувал делата на [[Микеланџело]], [[Донатело]] и [[Верокио]]. Останал во Рим од 1854 до 1861 и се стекнал со чувство за движење и спонтаност кои ги придружил во делата кон принципите на [[барок]]от.