Разлика помеѓу преработките на „Гаврил Лесновски“

нема опис на уредувањето
[[Image:Sv.Gavril Lesnovski.jpg|thumb|250px| Икона на Св. Гаврил Лесновски]]
 
'''Преподобен Свети Гаврил Лесновски''' бил македонски подвижник чиј празник се слави на [[28 јануари]]. Бил активен во [[10 век]] на Лесновската Гора кај [[Кратово]], каде што изградил [[црква]] во чест на [[Св. Архангел Михаил]]. Бил чудотворец за време на животот и по смртта. Умрел на крајот на 10 век.
 
 
За преп. Гаврил Лесновски види монографијата; Илија Велев, Св. Гаврил Лесновски во книжевната традиција, изд. Менора, Скопје 1996ч
{{Commons|Category:St.Gavril Lesnovski}}
 
{{биог-никулец}}