Разлика помеѓу преработките на „Гаврил Лесновски“

Нема измена во големината ,  пред 10 години
с
нема опис на уредувањето
с
'''Преподобен Свети Гаврил Лесновски''' бил македонски подвижник чиј празник се слави на [[1528 јануари]]. Бил активен во [[10 век]] на Лесновската Гора кај [[Кратово]], каде што изградил [[црква]] во чест на [[Св. Архангел Михаил]]. Бил чудотворец за време на животот и по смртта. Умрел на крајот на 10 век.
 
== Надворешни врски ==
1

уредување