Разлика помеѓу преработките на „Брчко (округ)“

нема опис на уредувањето
с (Округ Брчко преместена како Брчко (округ): по стандарден начин на именување)
|official_name = Округ Брчко
|other_name =
|native_name = BrčkoБрчко Distriktдистрикт<br>БрчкоBrčko дистриктDistrikt
|nickname =
|motto =
}}
 
'''Округот Брчко''' ([[Босанскисрпски јазик|босански]]: ''Брчко дистрикт'', [[Хрватскихрватски јазик|хрватски]] и [[српскибосански јазик|босански]]: ''Brčko distrikt'', [[кирилица]]: ''Брчко дистрикт'') е самоуправувачка, неутрална и посебна единица на [[Босна и Херцеговина]]. Тој е формално дел и на [[Република Српска]] и на [[Федерација Босна и Херцеговина|Федерацијата на Босна и Херцеговина]] кои се двете главни единици на земјата.
 
==Референци==
Анонимен корисник