Разлика помеѓу преработките на „Аеродром Милано Линате“

нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: Аеродромот Милано Линате е еден од двата аеродроми кои го опслужуваат Милано, заедно ...)
 
'''Аеродромот Милано Линате''' е еден од двата аеродроми кои го опслужуваат [[Милано]], заедно со [[Аеродром Милано Малпенза|аеродромот Малпенза]]. Поради близината до Милано, воглавно е искористен за домашни дестинации како и кратки меѓународни дестинации, со преку 9,6 милиони патници во 2006 година. Додавката Линате доаѓа од малото село лоцирано во близина на аеродромот, во регионои на Пешеира Боромео. Правилното име на аеродромот е Аеродром Енрико Форланини, именуван по Италијанскиот пронаоѓач и пионер во аеронаутиката, кој е родум од Милано.
721

уредување