Ихтис: Разлика помеѓу преработките

Додадени 58 бајти ,  пред 12 години
с
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
Нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
[[Image:Ichthys.svg|thumb|TheИхтис, '''ichthys'''еден asод adopted as aнајраните [[ChristianХристијанска symbolismсимболика|ChristianХристијански symbolсимболи]].]]
 
'''Ихтис''' ([[грчки]] ἰχθύς - [[риба]]) е [[рано христијанство|ранохристијански]] симбол кој во првобитната црква се користел како [[акроним]] за изразот: »''Исус Христос, Божји Син, Спасите''љ.« Ихтис на грчки значи риба.