Ихтис: Разлика помеѓу преработките

Додаден 111 бајт ,  пред 12 години
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
[[Image:Ichthys.svg|thumb|The '''ichthys''' as adopted as a [[Christian symbolism|Christian symbol]].]]
Ихтис ([[грчки]] ἰχθύς - [[риба]]) е [[рано христијанство|ранохристијански]] симбол кој во првобитната црква се користел како [[акроним]] за изразот: »''Исус Христос, Божји Син, Спасите''љ.« Ихтис на грчки значи риба.
 
'''Ихтис''' ([[грчки]] ἰχθύς - [[риба]]) е [[рано христијанство|ранохристијански]] симбол кој во првобитната црква се користел како [[акроним]] за изразот: »''Исус Христос, Божји Син, Спасите''љ.« Ихтис на грчки значи риба.
 
== Значење ==