Ихтис: Разлика помеѓу преработките

Додадени 57 бајти ,  пред 12 години
с
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
Нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
Ихтис ([[грчки|грчки]] ἰχθύς - [[риба]]) е [[рано христијанство|ранохристијански]] симбол кој во првобитната црква се користел како [[акроним]] за изразот: »''Исус Христос, Божји Син, СпаситељСпасите''љ.« Ихтис на грчки значи риба.
 
== Значење ==
 
Според некои усни преданија, овој симбол бил користен од страна на христијаните во времето на нивните прогони од [[Римска империја|Римската империја]] како знак за нивно распознавање бидејќи грчкиот збот ἰχθύς во себе го содржи изразот Ιησούς Χριστός Θεού υιός σωτήρ:
 
* ΙΗΣΟΥΣ (Iēsoûs »Исус«)
== Историја ==
 
Во историјата сеуште не е познато дали христијаните биле први кои се служеле со овој знак за распознавање. Овој симбол се поврзува со [[Афродита]], [[Атаргатис]], [[Дагон]], [[Ефес]], [[Изида,]], [[Делфин]], и [[Пелагија]].<ref>{{cite web |url=http://www.religioustolerance.org/chr_symb.htm |title=Fish (ichthus), cross, and crucifix |accessdate=2009-04-27 |publisher=religioustolerance.org}}</ref>. Барбара Вокер, во нејзината книга ''The Woman's Dictionary of Symbols and Sacred Objects'', пишува дека ихтисот бил син на морето на божицата Атаргатис и дека се користел како симбол на сексуалноста и плодноста.
 
Сепак, за прв пат овој симбол се појавил како графит во [[катакомба|катакомбата]] на [[Папа Каликст I]] во [[Рим]], а подоцна и на христијанските [[мозаик|мозаици]] во христијанските храмови. Рибата се споменува и дала симболичко значење неколку пати во евангелијата. Неколку од Исусовите ученици биле рибари.