Разлика помеѓу преработките на „Бугарија“

с (→‎Кнежество Бугарија: избришани податоци без извор (се бара извор од 1 ноември 2008))
* Активна војска : 39,000 ([[2009]])
* Воени трошоци : $1,339 милиарди ([[2008]])
* [[Тенк]]ови : 160 [[Т-72]]М1<ref>http://www.soldiering.ru/country/guide2003/army-02.php</ref> (1474 вкупно<ref>http://www.soldiering.ru/country/guide2003/army-02.php </ref>)
* Воени авиони : 73
* Артилерија : 439
* Фригати : 4
* Други воени бродови : 8
* ЗРС : 208 ([[SA-2]], [[SA-3]], [[SA-5]], [[SA-6]], [[SA-9]], [[SA-10]], [[SA-13]])
* ЗРС : 208
* Балистички ракети : 36
 
129

уредувања