Разлика помеѓу преработките на „Ө“

Додадени 9 бајти ,  пред 11 година
с
Бот Додава: fr:Ө
с (Бот Додава: fr:Ө)
'''Буквата Ө''' е дел од [[кирилица|кириличната несловенска азбука]]. Буквата ја користат [[башкирски јазик]] [[калмички јазик]] [[казашки јазик]] [[киргиски јазик]] [[монголски јазик]] [[јакутски јазик]] и [[бурјатски јазик]] . Буквата потекнува од кириличната буква О со одредени модификации. Буквата има звучна вредност /œ/.
{{никулец}}
 
 
[[bg:Ө]]
[[en:Oe (Cyrillic)]]
[[fi:Ө]]
[[fr:Ө]]
[[it:Ө (cirillico)]]
[[ja:Ө]]
109.264

уредувања