Разлика помеѓу преработките на „Бугарија“

с
нема опис на уредувањето
(ова е многу понебитно за да биде во прв ред)
с
}}
 
'''Бугарија''' ([[бугарски јазик|бугарски]]: ''България'') е држава во југоисточна [[Европа]]. Бугарија излегува на [[Црно Море]] на исток, со [[Република Грција]] и [[Република Турција]] граничи на југ, со [[Република Србија]], [[Република Македонија]] на запад, и со [[Романија]] на север. Северната граница, главно е по должината на реката [[Дунав]], при што источниот дел на границата ја завзема [[Добруџа]]. Бугарија завземна површина од 110.911,5 квадратни километри. [[Главен град]] на Бугарија е [[Софија]],1 270 337 жители. Други поголеми градови се: [[Пловдив]] (373&nbsp;586), [[Варна]] (343&nbsp;603), [[Бургас]] (210&nbsp;954), [[Русе]] (173&nbsp;952), [[Стара Загора]] (161&nbsp;108), [[Плевен]] (135&nbsp;170), [[Добрич]] (113&nbsp;820), [[Сливен]] (111&nbsp;301). <ref>[http://grao.bg/tn-izb.html Гражданска Регистрация и Административно Обслужване - 03.08.2007]</ref>,. Таа е членка на [[НАТО]] и на [[Европска Унија|Европската Унија]].
 
{|
129

уредувања