Разлика помеѓу преработките на „Клод Моне“

Додадени 4 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
с (Бот Додава: az:Klod Mone)
[[Податотека:ClaudeMonet.jpg|right|frame|Клод Моне.]]
'''Клод Моне''' ([[француски јазик|француски]]: ''Claude Monet''), исто така познат како '''Оскар-Клод Моне''' или '''Клод Оскар Моне''' ([[14 ноември]], [[1840]] - [[5 декември]], [[1926]]) ебил познат [[Франција|француски]] [[Импресионизам|импресионистички]] сликар. Терминот [[Импресионизам]] доаѓа од насловот на неговата слика ''[[Импресија, изгрејсонце]]'', односно Клод Моне е еден од основачите на овој правец во уметноста.
 
Моне на почетокот сликал фигурални слики ([[пејзаж]]и со 2-3 фигури), а потоа и вистински пејсажи. Некои мотиви ги пресликувал повеќепати, као на пример ''фасадите на Руенската катедрала''.