Разлика помеѓу преработките на „Микелоцо“

Додадени 14 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
с (Бот Додава: hu:Michelozzo)
[[СликаПодатотека:michelozzo.jpg|thumb|right|200px|Портрет на Микелоцо Микелоци]]
[[СликаПодатотека:Palazzo Medici Riccardi.JPG|thumb|250px|[[Палацо Медичи Рикарди]] во Фиренца]]
'''Микелоцо ди Бартоломео Микелоци''' ({{lang-it|Michelozzo di Bartolomeo Michelozzi}}) ([[1391]] –- [[1472]]?) бил [[италија]]нски [[архитект]] и [[вајарство|вајар]].
 
==Биографија==