Разлика помеѓу преработките на „Хуан Карлос I“

нема опис на уредувањето
| place of birth = [[Рим]], [[Италија]]
}}
 
 
'''Хуан Карлос I''' e [[Листа на шпански кралеви|крал на Шпанија]] од [[1975]] година. Тој е роден во прогонство, а престолот го наследил од дедо си [[Алфонсо XIII од Шпанија]]. Татко му, дон Карлос се откажал од тронот во негова корист.