Разлика помеѓу преработките на „Хуан Карлос I“

Додадени 57 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
с
| successor = [[Фелипе, принц на Астурија]]
| suc-type =
| spouse = [[Кралица Софија од Шпанија]]
| issue = [[Инфанта Елена од Шпанија]]<br>[[Инфанта Кристина од Шпанија]]<br>[[Фелипе, принц на Астурија]]
| titles = ''HM'' Крал на Шпанија<br>''HRH'' Принц на Шпанија<br>''HRH'' Инфант Хуан Карлос од Шпанија<br> Крал на Ерусалим<ref>[http://www.sentex.net/~ajy/facts/crusades.html] Ian Crofton, Brewer's Cabinet of Curiosities.</ref>
 
Се оженил за [[Софија Грчка]]. Веднаш по стапувањето во брак, шпанците ја посретнале новата кралица со натписи од типот таа да се врати во својата матична земја. Новата кралица за мал период го научила [[шпански јазик|шпанскиот јазик]], и родила три деца, инфантите Елена и Кристина и принцот Фењлипе. Многу бргу се утврдува како интелигентна жена со голема мудрост.
 
{{Шаблон:Монарси на Шпанија}}
 
 
[[Category:Родени во 1938]]
[[Category:Живи луѓе]]