Разлика помеѓу преработките на „Хуан Карлос I“

Одземени 329 бајти ,  пред 11 година
с
нема опис на уредувањето
с
 
Се оженил за [[Софија Грчка]]. Веднаш по стапувањето во брак, шпанците ја посретнале новата кралица со натписи од типот таа да се врати во својата матична земја. Новата кралица за мал период го научила [[шпански јазик|шпанскиот јазик]], и родила три деца, инфантите Елена и Кристина и принцот Фењлипе. Многу бргу се утврдува како интелигентна жена со голема мудрост.
[[Category:1938Родени birthsво 1938]]
[[Category:LivingЖиви peopleлуѓе]]
[[Category:PeopleЛуѓе fromод Rome (city)Рим]]
[[Category:SpanishШпански monarchsвладетели]]
[[Category:RomanРимокатолички Catholic monarchsмонарси]]
[[Category:ReigningМонарси monarchsво владеење]]
[[Category:SpanishШпански infantesинфанти]]
[[Категорија:Бурбонска династија во Шпанија]]
[[Category:House of Bourbon (Spain)]]
[[Category:FrancoistФранкова SpainШпанија]]
[[Category:ClaimantКралеви Kingsна of JerusalemЕрусалим]]
[[Category:Karlspreis recipients]]
[[Category:Knights of Santiago]]
[[Category:KnightsВитези ofна the Order of AlcántaraАлкантара]]
[[Категорија:Витези на Златното Руно]]
[[Category:Knights of the Golden Fleece]]
[[Категорија:Витези на Подвеската]]
[[Category:Knights of the Garter]]
[[Category:Knights Grand Cross of the Order of the Dutch Lion]]
[[Category:KnightsВитези ofна theОрденот ElephantСлон]]
[[Category:KnightsВитези ofна MaltaМалта]]
[[Category:Recipients of the Royal Victorian Chain]]
[[Category:Recipients of the Star of Romania Order]]
[[Category:Fellows of Fitzwilliam College, Cambridge]]
[[Category:Knights Grand Cross of the Royal Norwegian Order of St. Olav]]
[[Category:Knights of the Order of Saint Januarius]]
[[Category:Knights Grand Cross of Justice of the Sacred Military Constantinian Order of Saint George]]
[[Category:Recipients of the Order of the White Eagle]]
[[Category:European amateur radio operators]]
[[Category:Current national leaders]]
 
[[ar:خوان كارلوس الأول]]