Разлика помеѓу преработките на „Арно (река)“

Додадени 24 бајти ,  пред 11 година
с
Бот Додава: eu:Arno ibaia; козметички промени
с (Бот Менува: en:Arno (river))
с (Бот Додава: eu:Arno ibaia; козметички промени)
'''Арно''' ({{lang-it|Arno}}) е најдолгата река во [[Централна Италија]] веднаш по [[реката Тибар]]. Оваа река е долга 241 км, извира на 1.385 м надморска височина на јужната страна од [[Врвот Фалтерона]], на тосканско-ромањолскиот дел од Апенините. Се влева во Лигурското Море, во близина на градот [[Пиза]].
 
== Галерија ==
<gallery>Image:Arno_river.jpg|Реката Арно во Фиренца
Image:Arno River in Pisa.honeydew.jpg|Реката Арно во Пиза
</gallery>
 
== Референци ==
{{reflist}}
 
== Надворешни врски ==
*[http://www.adbarno.it/cont/testo.php?id=1 Басенски власти на Арно] {{it}}
 
[[es:Arno]]
[[et:Arno jõgi]]
[[eu:Arno ibaia]]
[[fi:Arno (joki)]]
[[fr:Arno (fleuve)]]