Разлика помеѓу преработките на „Мона Лиза“

Додаден 41 бајт ,  пред 10 години
с
Бот Додава: zh-classical:蒙娜麗莎; козметички промени
с (Бот Додава: te:మోనాలిసా)
с (Бот Додава: zh-classical:蒙娜麗莎; козметички промени)
{{другизначења}}
 
[[СликаПодатотека:Mona Lisa.jpg|thumb|right|200px|Мона Лиза]]
 
'''Мона Лиза''' ([[Италијански јазик|италијански]]: ''Mona Lisa'') или '''Џоконда''' (''La Gioconda'') е [[Уметничка слика|слика]] изработена со маслени бои врз табла од топола во текот на [[16 век]] од страна на [[Леонардо да Винчи]] и е една од најпознатите слики во западната историја на уметноста. Сликата е во сопственост на [[Франција|француската]] влада и се чува во [[Лувр]] во [[Париз]]. Димензиите на сликата изнесуваат 76,8 x 53 cm.
Во [[1956]] година во нејзиниот „атентат“, со киселина ѝ бил отсечен долниот дел на сликата. На [[30 декември]] [[1956]] година, еден од посетителите на Лувр фрлил камен врз сликата. Поради овој чин овој човек морал да го напушти својот дом во [[Боливија]]. Во 60-тите и 70-тите години на [[20 век]], Мона Лиза била изложена во [[Њујорк]], [[Токио]] и [[Москва]]. Моментално се наоѓа во Лувр, [[Париз]].
 
== Претпоставка за ликот на сликата ==
Во текот на годините по смртта на [[Леонардо да Винчи]], луѓето започнале да си го поставуваат прашањето за тоа која е всушност жената на сликата која е насликана од да Винчи. Освен за сопруга на трговец, Мона се смета за женскиот облик на да Винчи, односно дека на сликата е самиот да Винчи. При задавањето на прашањето зошто Лиза се насмевнува ладно и како можела да стои неподвижна и насмевната толку многу време, историчарите и толкувачите сметаат дека оваа „жена“ всушност имала болест која не дозволувала мускулите на лицето да се отпуштат или пак според некои [[Франција|француски]] и [[Канада|канадски]] истражувачи, всушност Мона Лиза била бремена за време на нејзиното цртање.
[[war:Mona Lisa]]
[[zh:蒙娜丽莎]]
[[zh-classical:蒙娜麗莎]]