Разлика помеѓу преработките на „Универзитет „Св. Климент Охридски“ – Битола“

→‎Образовни установи: зголемување на бројот на факултети
(→‎Факултети: додавање на ветеринарен факултет)
(→‎Образовни установи: зголемување на бројот на факултети)
==Образовни установи==
[[Податотека:Bitrekt.jpg|thumb|right|200px|Ректоратот на универзитетот.]]
Денес универзитетот вклучува деветдесет факултети и една стручна школа како високообразовни единици, три научни институти, и две придружни членки<ref>[http://www.uklo.edu.mk/categories/view/87 Единици на универзитетот] на веб-местото на УКЛО</ref>.
 
===Факултети===
2

уредувања