Ӱ: Разлика помеѓу преработките

Одземени 43 бајти ,  пред 13 години
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот менува: Image -> Податотека)
Нема опис на уредувањето
'''Буквата Ӱ''' е дел од [[кирилица|кириличната несловенска азбука]]. Буквата ја користи [[хакаски јазик]] [[мариски јазик]] [[алтајски јазик]] и [[хантиски јазик]]. Буквата потекнува од кириличната буква У со одредени модификации. Буквата има звучна вредност /y/ .
{{никулец}}
 
[[Категорија:Кирилица]]
 
[[bg:Ӱ]]