Разлика помеѓу преработките на „Ҏ“

Одземени 42 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
(Нова страница: {{Cyrillic alphabet navbox| Heading=Кирилична буква Ҏ| Image=| }} '''Буквата Ҏ''' е дел од [[кирилица|кириличната несл...)
 
}}
'''Буквата Ҏ''' е дел од [[кирилица|кириличната несловенска азбука]]. Буквата ја користи [[килдински самиски јазик]] . Буквата потекнува од кириличната буква Р со одредени модификации. Има вредност /r̥/.
{{никулец}}
 
{{никулец}}
[[Категорија:Кирилица]]