Чарлс Лајл: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 13 години
с
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
== Научен придонес ==
 
Интересирањата на Лајл за геологијата се движеле од [[вулкан|вулканите]] и геолошките динамики преку стратиграфијата, [[палеонтологија|палеонтологијата]] и [[глациологија|глациологијата]], до теми кои денeс би можеле да се сместат во раноисториската [[археологијархеологија]]а и [[палеоантропологија|палеоантропологијата]]. Сепак, најпознат е по својата улога во популаризацијата на доктрината за униформитаризам.
 
== Униформитаризам ==
3.890

уредувања