Чарлс Лајл: Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот Додава: sr:Чарлс Лајел; козметички промени)
сНема опис на уредувањето
== Научен придонес ==
 
Интересирањата на Лајл за геологијата се движеле од [[вулкан|вулканите]] и геолошките динамики преку стратиграфијата, [[палеонтологија|палеонтологијата]] и [[глациологија|глациологијата]], до теми кои денасденeс би можеле да се сместат во раноисториската археологија и палеоантропологијата. Сепак, најпознат е по својата улога во популаризацијата на доктрината за униформитаризам.
 
== Униформитаризам ==
3.892

уредувања