Чарлс Лајл: Разлика помеѓу преработките

Додадени 35 бајти ,  пред 13 години
с
Бот Додава: sr:Чарлс Лајел; козметички промени
[непроверена преработка][непроверена преработка]
Нема опис на уредувањето
с (Бот Додава: sr:Чарлс Лајел; козметички промени)
Чарлс Лајл е роден во Кинорди, (денес Ангус), [[Шкотска]], како најстар од десетте деца. Татко му, исто така Чарлс, бил адвокат и ботаничар.
 
== Научен придонес ==
 
Интересирањата на Лајл за геологијата се движеле од [[вулкан|вулканите]] и геолошките динамики преку стратиграфијата, [[палеонтологија|палеонтологијата]] и [[глациологија|глациологијата]], до теми кои денас би можеле да се сместат во раноисториската археологија и палеоантропологијата. Сепак, најпознат е по својата улога во популаризацијата на доктрината за униформитаризам.
 
== Униформитаризам ==
 
Од 1830. до 1833. објавени се неговите томови ‘Принципи на геологијата‘ (анг. Principles of Geology). Работниот поднаслов бил ‘Обид да се објаснат поранешните промени на земјината површина врз основа на данешните случувања‘ (анг. An Attempt to Explain the Former Changes of the Earth's Surface by Reference to Causes now in Operation), и ова го објаснува силното влијание на Лајл врз науката. Заедно со својот претходник [[Џон Плејфер]] (енгл. John Playfair), тој бил главен заговорник на тогаш контроверзната идеја за униформитаризам, дека земјата е обликувана со бавни движења како резултат на сили кои дејствуваат многу долг период.
Ова било спротивно од катастрофизмот, геолошка идеја која се поклопувала со староста на земјата која ја наметнала библиската хронологија. Во различни ревизии на изданието (вкупно дванаесет, во текот на 1872 г.),‘ Принципите на геологијата‘ бил највлијателниот геолошки труд во средината на 19. век, и многу направил [[геологија|геологијата]] да го добие сегашниот облик. За овие напори промовиран е во витез во 1848 г., а потоа и во барон во 1864 г.
 
== Надворешни врски ==
 
*{{gutenberg author|id=Charles_Lyell|name=Чарлс Лајл}}
*<span class="plainlinks">[http://www.nndb.com/people/249/000086988/ Чарлс Лајл]</span> во NNDB: Notable Names Database
 
 
[[Категорија:Англиски научници]]
 
[[bg:Чарлз Лайъл]]
[[sk:Charles Lyell]]
[[sl:Charles Lyell]]
[[sr:Чарлс Лајел]]
[[sv:Charles Lyell]]
[[tl:Charles Lyell]]
[[tr:Charles Lyell]]
[[zh:查理斯·萊爾]]
 
[[Категорија:Англиски научници]]