Проект „Гутенберг“: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
[[Податотека:Project Gutenberg logo.png|thumb|логоЛого на Проектот Гутенберг]]
'''Проектот Гутенберг''' е проект што го започнал [[Микел Харт]] во 1971 година, со цел сите книги кои се во јавна сопственост да ги префрли во електронски облик. Тоа го строил со две цели:
 
* [http://onlinebooks.library.upenn.edu/okbooks.html <nowiki>http://onlinebooks.library.upenn.edu/okbooks.html</nowiki>] Страница која го наведува траењето на авторските права за 133 држави во светот.
 
[[Категорија:ПроектДигитални библиотеки]]
 
[[ar:مشروع غوتنبرغ]]