Чарлс Лајл: Разлика помеѓу преработките

Додадени 232 бајти ,  пред 14 години
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Брзо додавање категорија Англиски научници (со користење на HotCat))
Нема опис на уредувањето
Ова било спротивно од катастрофизмот, геолошка идеја која се поклопувала со староста на земјата која ја наметнала библиската хронологија. Во различни ревизии на изданието (вкупно дванаесет, во текот на 1872 г.),‘ Принципите на геологијата‘ бил највлијателниот геолошки труд во средината на 19. век, и многу направил [[геологија|геологијата]] да го добие сегашниот облик. За овие напори промовиран е во витез во 1848 г., а потоа и во барон во 1864 г.
 
==Надворешни врски==
 
*{{gutenberg author|id=Charles_Lyell|name=Чарлс Лајл}}
*<span class="plainlinks">[http://www.nndb.com/people/249/000086988/ Чарлс Лајл]</span> во NNDB: Notable Names Database
 
 
3.892

уредувања