Разлика помеѓу преработките на „Летна универзијада - 2009“

Замена слике
с (Бот Додава: jv:Universiade mangsa panas 2009)
(Замена слике)
 
== Маскота ==
[[Податотека:Univerzijada-zgradaalbanija Terazije.jpg|мини|десно|Промотивен плакат со логот на Летната Универзијада 2009 во Белград]]
Маскота на Летната Универзијада во 2009 е [[врабец]], бидејќи оваа птица е симбол на Белград. На конкурсот за име на врабецот, победи предлогот „Срба“, пред предлозите „Цврле“ и „Џивџан“.<ref>{{cite web|url=http://www.nadlanu.com/Dynamic/News,intItemID,126899,intCategoryID,225.html|publisher=Na Dlanu|title=Maskota Univerzijade - Srba |accessdate=2009-07-26}}</ref>