Разлика помеѓу преработките на „Срцева хирургија“

исправување
с (+ нав шаблон)
(исправување)
[[Слика:Coronary artery bypass surgery Image 657B-PH.jpg|thumb|десно|300px|Двајца кардиохирурзи вршат срцева операција позната како бајпас на коронарната артерија.]]
 
'''Срцева хирургијаКардиохирургија''' или '''кардиохирургијасрцева хирургија''' е [[хирургија]] на [[срце]]то и/или на големите [[крвни садови]] извршена од страна на специалист [[срцев хирургкардиохирург]]. Најчесто се врши за лекување на компликации на [[конгенитална срцева болест]], или за лечење на [[валвуларна срцева болест]] создадена од разни причинители, вклучувајќи [[ендокардитис]]. Исто така вклучува и [[срцева трансплантација]].
 
<br><br>
Анонимен корисник