Џон Вилијамс: Разлика помеѓу преработките

Додадени 34 бајти ,  пред 13 години
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
 
{{Внимание}}
 
{{Викифицирање}}
 
{{Машински превод}}
 
'''Џон Таунер Вилијамс''' (анг. John Towner Williams) е американски композитор, диригент и пијанист. Во кариерата која трае шест децении има напишано музика многу познати филмови Неговата филмска музика е помеѓу најдобрата во холивудската историја. Ја напишал музиката за филмовите: Војна на цвездите, Супермен, Сам дома, за првите три филмови за Хари Потер и филмовите на Стивен Спилберг. Потоа за серијалот за Индијана Џонс, за Шинлеровата листа, Е.Т., Паркот Јура и Ајкула. Тој е и добитник на пет оскари, четири златни глобуси и седум БАФТА награди за најдобра музика.