Разлика помеѓу преработките на „Куков Проток“

Додадени 48 бајти ,  пред 11 година
с
нема опис на уредувањето
с (Куков проток преместена како Куков Проток)
с
[[Податотека:CookStrait.jpg|thumb|250px|right|Поглед на протокот]]
[[Податотека:Cookstraitferry.jpg|thumb|250px|right|Траектот ''[[Арахура (траект)|Арахура]]'' кој оперира во Куковиот протокПроток (на сликата во Марлборските заливи)]]
[[Податотека:NZ-Cook St.png|thumb|160px|right|Местоположба на Куковиот проток]]
'''Куков протокПроток''' или '''Куков теснецТеснец''' ([[Англиски јазик|англиски]]: ''Cook Strait'') е [[теснец]] (проток) помеѓу [[Северен новозеландски остров|Северниот]] и [[Јужен новозеландски остров|Јужниот]] остров на [[Нов Зеланд]]. Со векови бил нарекувал ''Raukawa„Раукава Moana''Моана“ од [[Маорски јазик|маорите]], но моменталното име му се должи на Капетан [[ЏемјсЏејмс Кук]], првиот [[Европејци|европски]] командант кој го препловил (јануари - февруари [[1770]]). На северната страна на протокот се наоѓа градот [[Велингтон, Нов Зеланд|Велингтон]], а пак на јужната, [[Марлборски заливиЗаливи|Марлборските заливиЗаливи]] и т.н. [[Облачен заливЗалив]].
 
Веднаш западно, на Јужниот остров се наоѓаат два големи залива, [[Златен заливЗалив]] и [[Тасманов заливЗалив]], и западно, брегот на Северниот остров е вовлечен во облик на џиновска крива премакон брегот [[Капити (крајбрежје)|Капити]] and [[Јужнотараначки заливЗалив|Јужнотараначкиот заливЗалив]]. Источно Јужниот остров е вовлечен, со тоа што крајбрежјето оди југозападфнојугозападно по главата на [[Кампбелов рт‘Рт|Камбеловиот рт‘Рт]]. Кусото јужно крајбрежје на Северниот остров оди долж [[Палисеров заливЗалив|Палисеровиот заливЗалив]], а завршува на [[Плисеров рт‘Рт|Палисеровиот рт‘Рт]]. [[Велингтон, Нов Зеланд|Велингтонските]]ските населби [[Офирски заливЗалив]], [[Островски заливЗалив, Велингтон|островскиОстровски заливЗалив]], [[Хутонов заливЗалив]], [[ЛиаловЛијалов заливЗалив]], [[Ронготаи]], врвот [[Моа (врв)|Моа]] и [[Брејкеров заливЗалив|Брејкеровиот Залив]] гледаат кон брегот на Куковиот протокПроток.
 
НаВо добродобри времевременски можемеприлики може да госе видимевиди целиот Куков теснецТеснец. Најтесниот дел има растојание од 23 км (помеѓу [[Терафитски рт‘Рт|Терафитскиот рт‘Рт]] на Северниот островОстров и Перановската главаГлава на островот [[Арапава (остров)|Арапава]] во [[Марлборски заливиЗаливи|Марлборските заливиЗаливи]]). Обратноинтуитивно, на ова место крајбрежјето на Јужниот островОстров се наоѓа посеверно од крајбрежјето на Северниот островОстров.
 
Превозот преку протокот се врши со [[траект]] кој оди помеѓу [[Пиктон, Нов Зеланд|Пиктон]] во заливите и [[Велингтон, Нов Зеланд|Велингтон]]. Заливот често е бурен заради силни јужни (и други) ветришта.
 
== Препливување на протокот ==
Барем еден маор го има препливано протокот (''Raukawa''„Раукава“) во 1831. По успештото препливување од страна на Бари Девонпорт на [[20 ноември]] [[1962]], протокот е препливан многу пати по тоа.
 
== Надворешни врски ==