Разлика помеѓу преработките на „Куков Проток“

Додадени 30 бајти ,  пред 11 година
с
Бот Додава: fy:Strjitte fan Cook; козметички промени
с (Бот менува: Image -> Податотека)
с (Бот Додава: fy:Strjitte fan Cook; козметички промени)
[[Податотека:Cookstraitferry.jpg|thumb|250px|right|Траектот ''[[Арахура (траект)|Арахура]]'' кој оперира во Куковиот проток (на сликата во Марлборските заливи)]]
[[Податотека:NZ-Cook St.png|thumb|160px|right|Местоположба на Куковиот проток]]
'''Куков проток''' или '''Куков теснец''' ([[Англиски јазик|англиски]]: ''Cook Strait'') е [[теснец]] (проток) помеѓу [[Северен новозеландски остров|Северниот]] и [[Јужен новозеландски остров|Јужниот]] остров на [[Нов Зеланд]]. Со векови бил нарекувал ''Raukawa Moana'' од [[Маорски јазик|маорите]], но моменталното име му се должи на Капетан [[Џемјс Кук]], првиот [[Европејци|европски]] командант кој го препловил (јануари - февруари [[1770]]). На северната страна на протокот се наоѓа градот [[Велингтон, Нов Зеланд|Велингтон]], а пак на јужната, [[Марлборски заливи|Марлборските заливи]] и т.н. [[Облачен залив]].
 
Веднаш западно, на Јужниот остров се наоѓаат два големи залива, [[Златен залив]] и [[Тасманов залив]], и западно, брегот на Северниот остров е вовлечен во облик на џиновска крива према брегот [[Капити (крајбрежје)|Капити]] and [[Јужнотараначки залив|Јужнотараначкиот залив]]. Источно Јужниот остров е вовлечен, со тоа што крајбрежјето оди југозападфно по главата на [[Кампбелов рт|Камбеловиот рт]]. Кусото јужно крајбрежје на Северниот остров оди долж [[Палисеров залив|Палисеровиот залив]], а завршува на [[Плисеров рт|Палисеровиот рт]]. [[Велингтон, Нов Зеланд|Велингтонските]] населби [[Офирски залив]], [[Островски залив, Велингтон|островски залив]], [[Хутонов залив]], [[Лиалов залив]], [[Ронготаи]], врвот [[Моа (врв)|Моа]] и [[Брејкеров залив]] гледаат кон брегот на Куковиот проток.
Просечната длабочина на протокот е 128 метри.
 
== Европска историја ==
Кога [[холандија|холандскиот]] морепловец [[Абел Тасман]] го открил Нов Зеланд во [[1642]], тој мислел дека ова е источно затворен залив. Затоа тој го крстил ''Зеехенов залив'', по еден од двата брода на експедицијата. Во [[1769]] [[Џејмс Кук]] увидел дека протокот е пловен.
 
== Препливување на протокот ==
Барем еден маор го има препливано протокот (''Raukawa'') во 1831. По успештото препливување од страна на Бари Девонпорт на [[20 ноември]] [[1962]], протокот е препливан многу пати по тоа.
 
== Надворешни врски ==
* [http://www.teara.govt.nz/1966/C/CookStrait/TheSeaFloor/en Енциклопедија на Нов Зеланд] {{en}}
 
[[fi:Cookinsalmi]]
[[fr:Détroit de Cook]]
[[fy:Strjitte fan Cook]]
[[gl:Estreito de Cook]]
[[he:מצר קוק]]