Разлика помеѓу преработките на „Композитор“

Додадени 6 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
с (Бот Додава: sh:Kompozitor)
'''Композитор''' е личност која пишува [[музика]]. Терминот се однесува на некој кој пишува [[нотен текст]] врз основа на кој се изведува музика. Ова е и основната разлика помеѓу композитор и [[музичар]].
 
Нивото на разлика помеѓу композиторите и музичарите исто така зависи од одредени параметри. На пример за време на класичниот музички период во [[Европа]], функцијата на композитор и музичар не се разликувала драматично. Со текот на времето пишаните нотации на композиторите почнале да стануваат стриктно правило од кое музичарите не смееле да прават варијации.