Разлика помеѓу преработките на „Неврологија“

Додадени 1.016 бајти ,  пред 11 година
Средување
(Средување)
'''Неврологија''' (од грчки νεῦρον, Неврон, "нерв"; -λογία, -логија) е [[медицина|медицинска]] дисциплина кој ги проучува структурата, функциите и болестите односно пореметувањата на [[нервен систем|нервниот систем]]. Поточно, таа се занимава со дијагноза и третман на сите категории на болести како: централен (мозок и рбетен мозок), периферен, и автономниот нервен систем, вклучувајќи ги и нервните ткива, крвните садови и сите осетливи и функционални ткива, како што се сетилата и [[мускули|мускулите]]. Соодветната хируршка специјалност е [[неврохирургија]]. А [[невролог]] е [[лекар]] специјалист (не е хирург), кој специјализира во неврологијата, и е обучен да истражува, или дијагностицира и лекува, невролошки пореметувања. Невролозите можат исто така да бидат вклучени во клинички истражувања, клинички тестирања, како и основни истражувања и транзиционални истражувања.
 
{{Ана-никулец}}
 
[[Категорија:Неврологија|*]]
 
[[ar:طب الأمراض العصبية]]
[[bn:স্নায়ুবিদ্যা]]
[[bs:Neurologija]]
[[bg:Неврология]]
[[ca:Neurologia]]
[[cs:Neurologie]]
[[da:Neuromedicin]]
[[de:Neurologie]]
[[en:Neurology]]
[[el:Νευρολογία]]
[[es:Neurología]]
[[eo:Neŭrologio]]
[[eu:Neurologia]]
[[fa:عصب‌شناسی]]
[[fr:Neurologie]]
[[ga:Néareolaíocht]]
[[hr:Neurologija]]
[[id:Neurologi]]
[[it:Neurologia]]
[[he:נוירולוגיה]]
[[ku:Neurologî]]
[[la:Neurologia]]
[[lt:Neurologija]]
[[hu:Neurológia]]
[[nl:Neurologie]]
[[ne:स्नायुशास्त्र]]
[[ja:神経学]]
[[no:Nevrologi]]
[[nn:Nevrologi]]
[[pl:Neurologia]]
[[pt:Neurologia]]
[[ro:Neurologie]]
[[ru:Неврология]]
[[simple:Neurology]]
[[sk:Neurológia]]
[[sr:Неурологија]]
[[fi:Neurologia]]
[[sv:Neurologi]]
[[th:ประสาทวิทยา]]
[[tr:Nöroloji]]
[[ur:اعصابیات]]
[[zh:神經學]]