Разлика помеѓу преработките на „Орце Николов“

Додадени 64 бајти ,  пред 13 години
нема опис на уредувањето
с
'''Орце Николов''' (Јордан Николов) е работнички активист и [[народен херој]] на [[Македонија]].
 
Роден е на [[7 јануари]] [[1916]] година во [[Скопје]], во работничко семејство на шивачи. Загинал во ноќта меѓу 3 и [[4 јануари]] [[1942]] година во борба против бугарската војска на планината [[Кукавица]], [[Србија]].
 
== Надворешни врски ==