Разлика помеѓу преработките на „Стоунхенџ“

Додадени 287 бајти ,  пред 11 година
с
нема опис на уредувањето
с (Бот Додава: dv:ސްޓޯންހެންޖް; козметичке промене)
с
|cost =
|structural_system =
|style = [[Неолитска архитектура|неолитскатанеолитска архитектура]]
|size =
}}
 
 
'''Стоунхенџ''' ([[англ.]] ''Stonehenge'') е најпознатиот [[Мегалит|мегалитен]] споменик во светот со дијаметар од 100 метри. Се наоѓа во [[Велика Британија]]. Се претпоставува дека бил изграден пред околу 5000 години, во времето на [[Неолитска архитектура|неолитската архитектура]] од [[Бронзено доба|бронзената доба]]. Денешните останки на Стоунхенџ се само камени, но не во целост бидејќи или биле затрупени или биле срушени во текот низ историјата. Целата градба нема своја т.н. единствена структура, туку таа е променлива. За архитектите на оваа градба сѐ уште не е познато. Во [[17 век]], [[Џон Обри]] дошол до теорија дека Стоунхенџ бил храм на [[Друиди|друидите]]. Според друга претпоставка, се смета дека бил изграден од страна на римјаните. Овие две теории владееле се до [[20 век]], кога се открило дека градбата постоела или била изградена пред околу 2000 години, пред доаѓањето на [[Друиди|друидите]] и римјаните на овие простори. Денеска се смета дека бил изграден пред 5000 години. До ден денес, не е позната целта поради кој бил изграден Стоунхрнџ. Се смета дека Стоунхенџ бил некое свето или религиозно место, каде се одржувале некои ритуали.
 
Во списокот на УНЕСКО бил вклучен во [[1986]] година.
 
[[Категорија:Национални Паркови]]
[[Категорија:Објекти на светско наследство на Обединето Кралство]]
[[Категорија:АнглијаТуристички атракции во Вилтшир]]
[[Категорија:Археолошки локалитети во Англија]]
[[Категорија:Туристички атракции во Англија]]
[[Категорија:Туристички атракции во Обединетото Кралство]]
 
[[ar:ستونهنج]]