Разлика помеѓу преработките на „Уникс“

Одземени 15 бајти ,  пред 11 година
с
Бот Менува: ka:UNIX; козметички промени
с (Бот Менува: ta:யுனிக்சு)
с (Бот Менува: ka:UNIX; козметички промени)
'''Unix''' е [[оперативен систем]] за [[компјутер]]ски системи. Неговите основни особини се преносливост меѓу хардверски платформи, возможност да извршува истовремено повеќе процеси (''[[multitasking]]'') и способност истовремено да опслужува повеќе корисници. Unix е развиен во текот на шеесеттите години врз основа на оперативниот систем Мултикс. Развиен е од страна на [[Кем Томсон]], [[Денис Ричи]] и [[Даглас Мекилрој]], [[програмер]]и на американската телекомуникациска фирма [[АТ&Т]].
 
Unix има доживеано повеќе верзии и денес се во секојдневна употреба, меѓу други, верзиите на [[IBM]] и [[Sun Microsystems]] (''Sun Solaris''), како и во верзии на [[Слободен Софтвер]] на [[BSD Unix]] и [[Линукс]] (''Linux''). Интересно е тоа што Би-Ес-Ди ([[BSD]]) Unix имал во [[јадро]]то вграден код кој овозможувал поврзување на повеќе компјутери во мрежа. Мрежниот код на БиЕсДи се смета за претходник на [[Интернет]] протоколот [[TCP/IP]].
 
=== Слоеви на Unix ===
 
Слоеви на интеракција помеѓу хардверот и корисникот:
* [[Корисник]]от - интеракција со Шел или комбинација од системот на прозорци и Шел околината.
 
=== Надворешни информации и врски ===
* [http://www.makpcworld.com/index.php?option=com_content&view=article&id=139 UNIX] (на македонски)
* [http://www.unix.com/ The UNIX Forums - the Top UNIX & Linux Q&A on the Web ] (на англиски)
* [http://www.tru64.org Tru64.org] (на англиски)
* [http://www.enterpriseunix.org EnterpriseUNIX.org] (на англиски)
[[it:Unix]]
[[ja:UNIX]]
[[ka:იუნიქსიUNIX]]
[[kaa:Unix]]
[[kk:UNIX]]