Разлика помеѓу преработките на „Улрих Цвингли“

нема опис на уредувањето
с (Бот Додава: eu:Ulrich Zwingli)
[[Податотека:Ulrich-Zwingli-1.jpg|thumb|right|thumb|Портрет на Улрих Цвингли од 1531 година насликан од [[Ханс Аспер]], Музеј на ликовната уметноста во [[Винтербур]].]]
'''Хулдрих''' ('''Улрих''') '''Цвингли''' ([[1 јануари]] [[1484]]-[[11 октомври]] [[1531]]) ебил водач на [[Реформација|рефоемацијата]] меѓу германското население во [[Швајцарија]].Тој заедно со [[Жан Калвин]] којшто го ширел движењето меѓу француското население е од големо значење за отфрлање на влијанието на [[Католичка црква|католичката црква]] во Швајцарија.Улрих Цвингли е роден во време на пораст на [[патриотизам|патриотизмот]] во Швајцарија.Тој студирал на [[универзитет|универзитетите]] во [[Виена]] и [[Базел]],во одделот за [[хуманизам]].Со продолжувањето на студиите тоој истовремено бил и свештеник(пастор) во [[Гларус]],а потоа и во [[Ајнзиделн]] при што бил под големо влијание на [[Десидериус Еразмус]].
 
Во [[1519]] Цвингли станал свештеник(пастор) во [[Гросминстер]] во [[Цирих]] каде што започнал да размислува за реформи во црквата и нејзиното влијание.Тој во [[1522]] година за прв пат јавно ја обвинил католичката црква и тоа за време на 40 дневната годишна литургија([[Лент]]).Во своите обвиненија тој го потенцира постоењето на [[корупција]] во црковната [[хиерархија]],религиозните бракови,како и култот кон [[магија|магии]] за време на одржувањето на [[богослужбите]].Во [[1525]] тој вовел [[комунални литургии]] со цел да го прекине одржувањето на масовбните литургии на католичката црква.Меѓутоа тој не се согласувал со сите [[реформаторски крила]],па тој имал судири со [[Анабаптист|Анабаптистите]].