Разлика помеѓу преработките на „Хари Потер и Пламениот пехар“

Вандализам од страна на некои така-наречени „фанови“ кои цело време инсистираат на некои поинакви транслитерации на насловите на книг
(Вандализам од страна на некои така-наречени „фанови“ кои цело време инсистираат на некои поинакви транслитерации на насловите на книг)
'''Хари Потер и Пламениот пехар''' ({{lang-en|Harry Potter and the Goblet of Fire}}) е четвртиот дел од [[Хари Потер|серијалот]] книги за момчето волшебник [[Хари Потер (лик)|Хари Потер]], напишан од британската писателка [[Џ. К. Роулинг]].
 
== Грешки во преводот ==
 
Преведувачот на македонското издание на ''Harry Potter and the Goblet of Fire'', Оливер Јордановски, насловот на книгата го преведе како ''Хари Потер и Пламениот Пехар'', што е сосема неточно. Harry Potter and the Goblet of Fire правилно би се превело '''Хари Потер и Огнениот Пехар''', затоа што „Harry Potter and the Goblet of Flame“ би било преведено како „Хари Потер и Пламениот Пехар“. Но, сепак, книгата не наиде на некое внимание од страна на лингвистите во нашата земја, па насловот си остана онаков каков што си е.
 
{{никулец}}
2.626

уредувања