Разлика помеѓу преработките на „Доцна антика“

Одземени 82 бајти ,  пред 11 година
с
нема опис на уредувањето
с (Бот Додава: no:Senantikken)
с
{{внимание}}
'''Доцна антика''' е груба [[Периодизација|периодизација]] за периодот од [[Наша ера|н.е.]] помеѓу [[300]] - [[600]]) година, употребена од историчарите и научниците за да се опише интервалот помеѓу Класичната [[Антика|Антика]] и [[Среден век|Средниот Век]] воглавно во [[Европа]] и [[Медитеран]]скиот свет. Тоа е временскиот период помеѓу пропаста на [[Римска империја|Западната Римска империја]] од [[3 век]] н.е натаму, се до [[Ислам]]ското освојување, и повторното формирање на [[Источна Европа]] под името [[Византиска империја]]. Терминот ''Spätantike'', буквално '''"Доцна антика"''', бил употребен од германските историчари од моментот кога ја популаризирал [[Alois Riegl|Алојз Ригли]] во раниот 19 век.
 
 
== Македонија ==
 
Во Македонија доцната антика го го опфаќа периодот од 2 - 4 век. Во Музејот на Македонија постои доцноантичката збирка која брои вкупно 516 предмети (керамички и стаклени садови, керамички и бронзени светилки, накит, декоративна пластика). Во постојаната музејска поставка се изложени 184 предмети, карактеристични за втората значајна етапа на Римската империја и кои претставуваат одраз на новата доцноримска култура.
== Надворешни врски==
 
*[http://musmk.org.mk/mk/oddeli/arheologija.php#docnoantickazbirka ДоцнаМузеј антикана Македонија]
*[http://ccat.sas.upenn.edu/jod/wola.html Worlds of Late Antiquity], from the [[Универзитет на Пенсилванија]]
*[http://college.hmco.com/history/west/mosaic/chapter4/ Mosaic], извори, документи и клучни термини во Доцната антика.
{{археологија-никулец}}
 
[[Категорија:Археологија|*]]
[[Категорија:Периоди во археологија]]
[[Категорија:Доцна антика]]