Разлика помеѓу преработките на „Комплексен број“

с
нема опис на уредувањето
с (Бот Додава: sah:Комплекс ахсаан)
с
 
Комплексните броеви формираат [[алгебарско затворено поле]]. [[Поле]]то на комплексните броеви е проширување на полето на реални броени со елементот <math>i</math>, така што <math>i^2=-1</math>.
 
 
{{Бројни системи}}
 
[[Категорија:Математика]]